Başarının Anahtarı


Başarının arkasında her zaman emek vardır, çalışma vardır. En çabasızca gerçekleştirilmiş başarının ardında bile çabasızca başarmak için harcanan emek vardır. Yine de çalışmak ve emek vermek başarı için sadece araçtır. Başarı için itici bir güç lazımdır ve bu ikili böyle bir itici gücün sadece bir çıktısı olarak hizmet verir bize.


Peki, nedir başarı için gereken bu itici güç?


Bunun tek bir cevabı yok. Herkes için cevap farklıdır. Şimdi kendinize şu soruları sorun: “ben ne zaman hiç bir engel tanımadan harekete geçiyorum, ne zaman kendimi hiç bitmeyecek enerji ile dolmuş hissediyorum, kendimi akışa kaptırdığım zamanlardaki ruh halim ne?” İşte bu sorulara verdiğiniz cevap sizin başarı için itici gücünüzü bulacağınız yerdir.


Kendinizi gözlemlemeniz, eski başarılarınızı incelemeniz ve kendiniz hakkında sorular sormanız sizin enerjinizi ve itici gücünüzü yani içsel motivasyonunuzu bulacağınız yere doğru bir yol oluşturur.


Çünkü, içsel motivasyon sadece size anlam ifade eden yönde ilerliyorsanız ortaya çıkar. Bu yüzden hayatın akışı içinde kaybolmuşsanız, içsel motivasyonunuz sizinle birlikte olmayacaktır.


Yaşamınızı nelerin anlamlı hale getirdiğini, nelerde bir anlam bulduğunuzu ve kendinizi ne yaptığınızda enerjik hissettiğinizi bilmeniz, yani kendinizi keşfetmeniz size içsel motivasyonunuzun bulunduğu yeri gösterecektir.


Gerçek ve kalıcı başarıya ancak ve ancak içsel bir motivasyonla ulaşılabilir. Bu yüzden, ister bireysel ister ekip isterse şirket olsun, başarıya giden en kestirme yol kendinizi tanımaktan ve bilmekten geçer. Bunun için de bazen durmak ve kendimize bir bakmak gerekir. Ancak derinlemesine kendimizi incelemek ve anlamak da ayrı bir uzmanlık, çaba ve beceri gerektirir.


Başarı için anahtar kendimizin en iyi halini ve bize anlam ifade eden hedefleri bulmaktan geçiyor. Bunları bir kez bildiğimizde, içsel motivasyonumuz bize çalışmak ve emek harcamak için gereken enerjiyi sağlayacaktır.Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • LinkedIn Social Icon
  • Instagram Bağlantısı

İletişime Geçin

Bize Yazın:            info@eecc-turkiye.com

  • LinkedIn Bağlantısı
  • Instagram Bağlantısı

Bizi Takip Edin: