Liderlik Yolu / Koşullara Hâkim Olmak


Liderlik yolunun ilk adımı çevrenizi saran koşullara teslim olmadan kendinizi tanımlayabilmeniz ve kendi karakterinizi geliştirebilmenizdir. Bu yüzden içinde bulunduğunuz dünyanın (ya da çevrenin) koşullarının ürettiği bir kişi olmaktan çıkmak liderlik yolunun ilk başlarında atmanız gereken adımlardandır. Bu ise kendinizi ispat etmenizi isteyen iş dünyasında kendinizi ifade etmeye çalışmak demektir. Bunun için kendinizi tanımanız ve gerçekten kim olmak ve neyi gerçekleştirmek istediğinizi bilmeniz gerekmektedir.


Kısa vadede hızlı sonuçlar elde etmenin yüceltildiği, sabırlı ve zamana yayılmış bir ilerlemenin getireceği kalıcılığın ise göz ardı edildiği iş dünyasında, koşullara teslim olmadan kim olacağını belirleyebilmek bir lider adayının ayırıcı özelliğidir. Aksi takdirde yöneticinizin, patronun ya da daha da kötüsü yönetmeye çalıştığınız kişilerin sesi olmaya başlarsınız.


Bu bağlamda liderlik yolunda ilerlemek için bazı özelliklere sahip olmak ve onları geliştirmek gereklidir. Bunlardan ilki az önce de bahsettiğimiz gibi “kendini ifade edebilmektir”. Kendini ifade edebilmek için ise “kim olduğunu ve ne yaptığını” biliyor olmalısın. İşte bu farkındalığın olmaması bizi koşulların eline teslim ederken, güçlü bir farkındalık ise bizi kendi koşullarımızı belirleyebilme gücüne eriştirir.


Liderlik yolunda içinde bulunduğumuz ortamın bizi yönetmesine ve bizi tanımlamasına izin vermemek için kendimizi tanımaya başladığımız bir sürecin içine girmeliyiz. Bunun için de kendimizle yüzleşme cesareti gereklidir. Kendimizin hem içeriden hem de dışarıdan nasıl göründüğünü anlamak için bir aynaya ihtiyaç duyarız. Bu ayna deneyimli ve güvenilir bir arkadaş, yönetici ya da profesyonel bir koç/mentör olabilir. SWOT analizi, 360 değerlendirmesi ve geribildirim alma gibi yardımcı yöntemler sizin mevcut resminizi ortaya koymada yardımcı araçlar olarak kullanılabilir.


Kendimizi tanıdıktan sonra, kendimizi yeniden tasarlamaya ve yaratmaya başlamak için “olmak istediğimiz kişi ve gerçekleştirmek istediğimiz vizyon” hakkında yani hedefimiz hakkında net bir resim çizme aşaması gelir. Bu ilkinden daha zorlu bir aşamadır, ancak şarttır. Dünya maalesef boşluk bırakmıyor, eğer biz kendi irademizle kendimizi ve geleceğimizi tanımlamazsak, dünya yani koşullar o boşluğu dolduruyor ve bizim için o tanımı kendi gittiği yönde yapıyor.


Liderlik yolunda “kendini bilmek ve yeniden tanımlamak bir lider olarak sizin karakterinizin ne olacağını belirlemeniz ve koşulların üstüne çıkarak kendi sesiniz olabilmeniz demektir. Bu ise hem zaman alan hem de zorlu bir süreçtir.


Ancak yolun sonu buna değecektir.

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • LinkedIn Social Icon
  • Instagram Bağlantısı

İletişime Geçin

Bize Yazın:            info@eecc-turkiye.com

  • LinkedIn Bağlantısı
  • Instagram Bağlantısı

Bizi Takip Edin: