Zamanı Yönetemeyiz!


Eğer uzun zamandır iş hayatında iseniz ve bir de yöneticilik pozisyonuna erişmişseniz zaman yönetimi ile ilgili en az bir eğitime ya da seminere katılmış olma olasılığınız çok yüksektir. Peki, son durum ne? Eğitim ya da seminerde verilen zaman yönetimi tekniklerini kullanarak zamana hükmedebiliyor musunuz? Her işe zamanınız yetiyor, üstüne de özel hayatınızda da kendinize istediğiniz vakti ayırabiliyor musunuz? Bu yazıyı okuyorsanız, cevabınız hayır olmalı. Çünkü zaman sorunu olmayan birisi zaman yönetimi ile ilgili bir yazıyı da okumaz.


Şu bir gerçek ki, zaman yönetimi kavramı insanın kendi içini rahatlatmak için bulduğu yöntemlerden birisidir, bir ağrı kesici ya da anti-depresandır. Zaman hepimiz için eşit hızda akar, ne yaptığımız planlar ne de önem/aciliyet önceliklendirmeleri bize zamanı yönetme fırsatı verir. Sadece bizi rahat hissettiren bir yanılsama içinde yarın her şeyin yolunda gideceği düşüncesiyle ajandamızı doldururuz.


Sözün özü “Zaman Yönetimi” diye bir şey yoktur. Zaman bizim dışımızdadır, zamanın üstünde hiç bir kontrolümüz yoktur. Bu yüzden önce başlığı değiştirmeliyiz.


“Kendini Yönetme” burada bahsettiğimiz kavram için uygun bir başlık olur. Bu başlıkla sizi açıkça “kendini yönetebilirsen, zaman dahil her şey de kendiliğinden yönetilmiş olur” düşüncesine davet ediyorum.


Yaşamımız sadece dışımızdaki olaylardan oluşmaz, bizim olaylara verdiğimiz tepkiler bizim yaşamımızı yaratır. Bu yüzden kontrol edemeyeceğimiz olaylara odaklanmak yerine tamamen kontrolümüz altına alabileceğimiz tepkilerimize tüm dikkatimizi vermeliyiz. Olaylar olduktan sonra onları geri alamayız, ancak nasıl yorumlayacağımıza ve nasıl tepki vereceğimize karar verebiliriz. Kendi kötü şansımızı ya da başka birisinin beceriksizliğini suçlayabiliriz, yani kendimizi bir kurban psikolojisinin içine sokabiliriz. Tam tersi, sorumluluğu alıp duruma kendi hedeflerimize ulaşma açısından bakıp sakin ve yaratıcı bir tepki de verebiliriz.


Zaman Yönetimi Koçluğu derken kastedilen de zaman ilerlerken kendinizi nasıl yönettiğinizin, olay ve durumlara nasıl tepkiler verdiğinizin farkına varmanız ve daha sonra da kendinizi nasıl yönetmek istediğinize karar verip o yönde kendinizi tekrar yapılandırmanız ve değiştirmenizdir. Koçluk çalışmalarında zamanını iyi yönetmek isteyenlerle yaptığımız çalışmalarda karşımıza çıkan en önemli hususlar “başlamak için enerjinin olmaması”,“mükemmeliyetçilik kaynaklı başlamak için en iyi şartların oluşmasını beklemek”, “HAYIR diyemediği için acil ve önemsiz işlerin altında ezilmek”, “Net bir hedefi olmadığı için önceliklendirme yapamamak”, “Kendine güvensizlik ve değer vermeme” gibi zamanın yetmemesi ile hiç de ilgisi olmayan konular olarak ortaya çıkmakta.


Biz koçluk yöntemleri ile “Zaman Yönetimi” kavramını “Kendini Yönetmek” ile değiştiriyoruz, size özel bir uygulama ile yetmediğini düşündüğünüz zamanın akışında bir kurban hissinden dalgaların üstünde sörf yaparak hedefine ilerleyen bir kimliğe ulaşmanızı sağlıyoruz. Bu Koçluk çalışmalarıyla hedefe ulaşmanın da ötesinde kim olduğunuzun farkına varır, kendi misyonunuzu yaratırsınız ve yaşamınızı ona göre yaşarsınız.


Siz kontrol edebildiklerinize yani kendinize odaklanın, geriye kalan her şey, zaman dahil, sizinle uyumlu hale kendiliğinden gelecektir.


Etiketler:

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • LinkedIn Social Icon
  • Instagram Bağlantısı

İletişime Geçin

Bize Yazın:            info@eecc-turkiye.com

  • LinkedIn Bağlantısı
  • Instagram Bağlantısı

Bizi Takip Edin: