Liderlik YoluSanıyorum ki, dünyanın en az ihtiyaç duyduğu şeylerden birisi de yeni bir “lider ve liderlik” yazısıdır. Neyse ki, bu yazı lider ve liderlikten bahsetmiyor. Daha çok sizden bahsediyor, kendinizi bir lider olarak yeniden tasarlamanızın bir yolunu veriyor. Zaten mevcut olan bilgiyi yeniden iletmek yerine okuyanların zihinlerinde kalıcı ve harekete geçirici bir değişimi tetiklemeyi başarmaya çalışıyor.


Sonuçta bilgi sadece eyleme geçtiği zaman bir güç haline gelir.


Liderlik ile ilgili en önemli engellerden birisi liderlik rol modellerimizin her zaman onların liderlik yolunun sonuna ulaşmış halleri ile gözümüzün önünde olmasıdır. Her lider bir gelişim sürecinden geçmiştir ve bu süreçteki çabalayan, zorluklar yaşayan ve başarısız olan halleri pek aklımıza gelmez. Gelse bile başarılarının bağlamı içinde küçük ve sınırlı bir yer tutar. Nasıl bir gelişim sürecinden geçtikleri, kendi deneyimlerini nasıl kazandıkları ve ne tür engelleri aştıkları ile ilgili bilgi sahibi olsak da, pek fazla derine inmeden son resme odaklı kalmaya devam ederiz. Böyle bir algının liderlik yolundaki en önemli tuzak olduğuna inanıyorum, çünkü kafamızın içinde sanki liderlerin şimdiki hallerinde doğdukları gibi bir resim çizmektedir.


Liderlerin doğuştan getirdikleri belirli karakter özelliklerinin olduğu kesindir, diğer yandan ise bu özellikler sadece başlangıç noktasını biraz daha ileriye taşımaya ya da yolu biraz daha kolaylaştırmaya yaramaktadır. Yolun kendisi bir gelişim yolculuğudur ve liderler bu yollardan geçerek bugünkü noktalarına gelebilmişlerdir.


Bir lider yolculuğunda önemli gelişim ve dönüşüm geçirmiştir: Ortak payda sağlayan bir vizyonun sahibi olmuştur ve başkalarını da bu vizyonu içselleştirmeye motive edebilmektedir. İç seslerini duyabilseydik bir amaç sahibi olduklarını, kendilerine olan güveni ve kişilik bilinçlerini fark ederdik. Güçlü bir ahlaki pusulaları vardır, yani içsel bütünlüklerini oluşturan sağlam değerlere sahiptirler (bazen ahlaki pusulası insanlık için yanlış yönü gösteren liderler de yetişmiştir desek de demagog/diktatör ile lideri birbirinden ayırmak gereklidir). Ve son olarak koşullardaki değişime ayak uydurabilecek rahatlıkta bir uyum kapasitesine sahiptirler. Bu uyum kapasitesi yüksek dikkati, fırsatları görmeyi ve hızla eyleme geçmeyi içermektedir.


Aşağıda bir kişinin lider olarak kendisini tasarlama ve geliştirme sürecinde ilerlerken izleyeceği bir yol haritası sunmaya çalıştım. Bu yol haritası her şeyi kapsamasa da, büyük oranda gerekenleri ortaya koymaktadır.


Bence buradan öteye gitmeden önce şu soru hakkında biraz düşünün: Liderlik zaman alacak bir değişim ve dönüşüm yolculuğudur; kendinizi yani inanç, değer ve içsel benliğinizi değiştirmenizi gerektiren bu yolculuğa çıkmaya cesaret edecek misiniz? Çünkü yol bugün olduğunuzdan çok daha farklı bir size gidiyor. Şu anda olduğunuz kişi olmayı bırakmaya hazır mısınız?


İleride liderlik yolundaki bu başlıklara daha detaylı değineceğim. Her yazıyı yayınladıktan sonra ilgili bağlantısını da başlığın altına eklemiş olurum. Bu yazıları okurken soruları sadece okumaz ve cevaplamak için üzerinde biraz düşünürseniz içinizdeki liderlik potansiyelinin seslerini duyacağınıza eminim.


Koşullara Hâkim Olmak: İçinde bulunduğunuz dünyanın koşullarının ürettiği bir kişi olmaktan çıkıp, amacınız doğrultusunda kendinizi yaratacak kadar özgür olabilecek misiniz? << Devamı >>


Liderliğin Temelleri: Kendinize rehber olarak belirlediğiniz vizyonunuz nedir? Bu vizyona ulaşmak için tutkunuz nereden geliyor? Hangi değerlerinizin üstünde ilerliyorsunuz?


Kendini Bilmek: Gerçek sen kim? Kendini en derinden ve yoğun olarak aktif hissettiğin andaki zihinsel ve ahlaki tutumuna hiç dikkat ettin mi?


Dünyayı Deneyimlemek: Öğrenmek sadece yeteneklerinizi ve bilginizi arttırmak mı? Dünyayı ne kadar deneyimliyorsunuz? İstanbul’da yaşamak ile İstanbul’u yaşamak aynı deneyim mi?


Kendini Adamak: Bir işi yaparken kendini ispat etmeye mi çalışıyorsun, yoksa kendini ifade etmeye mi? Korkularına teslim mi oluyorsun, yoksa onları en büyük kişisel gelişim öğretmenin olarak mı görüyorsun?


Kaosun Parçası Olabilmek: Bilinmeyenin, belirsizliğin ve kaosun içinde hedefinize doğru güven ve kesinlik içinde adım adım gitmeye cesaret edebiliyor musunuz?


İnsanları Etrafına Toplayabilmek: İnsanları etrafında ortak bir amaç için toplayabilen bir karakterin var mı? Güvenilir, özü sözü bir, kapsayıcı ve cesur musun?


Geleceği Yaratmak: Hayal edebiliyor musun? Sana muhalefet edenleri de dinleyebiliyor musun? İnanç, iyimserlik ve umut saçabiliyor musun? Bugünü yarını inşa ettiğin an olarak değerlendiriyor musun?


Aslında buraya kadar okurken her sorunun üstünde yeterince sesli düşündüyseniz, liderlik yolunuz önünüzde belirginleşmeye başlamıştır bile. Bu yolun diğer adımlarındaki yazılarıma geçmeden önce bir kere kadar şu sorunun cevabını iyi düşünmenizi istiyorum:


“Şu anda olduğun SEN’den vazgeçmeye gerçekten hazır mısın?”Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • LinkedIn Social Icon
  • Instagram Bağlantısı

İletişime Geçin

Bize Yazın:            info@eecc-turkiye.com

  • LinkedIn Bağlantısı
  • Instagram Bağlantısı

Bizi Takip Edin: