Kariyer!


İş kariyerinizde mutluluğu bulabildiniz mi? Tam da istediğiniz gibi bir kariyeri yakalayabildiniz mi? Cevabınız “NET BİR EVET” değilse okumaya devam edebilirsiniz. Belki de bir şeyleri ters yüz etmek gereklidir. Basit bir bakış açısı değişikliği ile iş hayatınızda daha fazla heyecan ve performans yakalayacak bir duruma gelebilirsiniz. Kariyerinizde istediğiniz hedef doğrultusunda ilerlemeyi belki de basit bir yaklaşım değişimi ile sağlayabilirsiniz.


Önce kariyer kelimesinin iş hayatında herkes tarafından rahatlıkla kabul edilebilecek bir tanımı ile başlayalım: “Kariyer, mesleğimizi yaparken hedeflerimiz doğrultusunda deneyim kazanıp, gereken eğitimleri alıp, mesleki ve bireysel açıdan kendimizi geliştirme sürecimizdir”


Aslında kariyerin sözlük tarifi gayet açık: hedef koymak, deneyim kazanmak, kendimizi geliştirmek.


Ancak günlük hayatta “kariyerli bir kişi” dediğimizde akıllara gelen ise bu sözlerin çok uzağında kalan “çok iyi şirketler, çok iyi makamlar, afili unvanlar, yüksek maaşlar ve başarı hikâyeleri” gibi sözler olmaktadır. Gerçekte bu sözler iyi bir kariyerin sonuçları olmalarına rağmen kariyerin kendisi olarak algılanır. Ve sorun tam da burada başlar. Çünkü artık kariyer “hedefler koyarak deneyim kazanmak ve kendimizi geliştirmek” anlamını yitirmiştir ve “iyi bir şirkette iş bulmak, hemen yükselmek, yüksek maaş almak” anlamı ile özdeşleşmiştir.


Böylece iş hayatında kariyer planlaması “3 sene A şirketinde yönetici adayı olarak çalışıp, sonraki 3 sene B şirketine yönetici, sonraki 5 sene de herhangi bir şirkette direktör olarak en yüksek maaşı ve en iyi şirket arabasını kullanma” şeklinde yapılır. Ve bunlara erişilemediğinde de kötü kariyerin sorumluğu “değerinizi bilmeyen yöneticiler, çalışanları sömüren patronlar, iş dünyasının acımasız koşulları ya da arkanızda bir dayınızın olmaması” gibi sizin elinizde olmayan nedenler olurlar.


Peki, kariyeriniz bu kadar mı sizin kontrolünüzün dışında acaba? Bir de kariyere bakış açımızı değiştirelim ve sorumluluğu üstümüze alarak bakalım mı?


Kariyer, kişinin mesleğini en iyi şekilde yapabilmesi için kendisinin gelişim sürecini planlaması ve bu planı uygulamasıdır. İnsanın gelişiminde bir sınır olmadığı için kariyer gelişimi de sonu olmayan bir yolculuktur. Yolculuğun hedefi de “dünden daha iyi olabilmek için” yetkinliklerin geliştirilmesidir.


Böyle sonu olmayan bir yola çıkarken tabii ki sevilen bir mesleğin yapılıyor olması çok büyük bir avantaj olsa da insan eğer kendisini seviyorsa, kendi gelişimini her şeyin önüne koyuyorsa bunu herhangi bir meslekte de yapabilir. Çünkü kariyer planı mesleğe değil kişinin kendisine odaklıdır.


Ve bu gelişimin planlanması ve uygulanması tamamen sizin sorumluluğunuzda ve etki alanınızdadır. Eğer siz kendi gelişiminize önem vermezseniz, başkaları da vermeyecektir, çünkü kimse sizin yerinize şınav çekemez.


Bu yazının konusu sadece kariyer planının ne olup olmadığı hakkında olduğu için detaylı bir planlamadan şimdilik bahsetmiyorum. Şimdilik aşağıdaki 3 soruyu cevaplayarak mevcut durumunuz ile ilgili bir öz-kontrol yapmanız kararlılığınızı göstermeniz açısında çok faydalı olacaktır:


  • İşimi yaparken hangi 3 yetkinliğimi geliştirirsem bana en çok faydayı sağlar?

  • En iyi olduğum ve işimde bana avantaj sağlayacak 3 yetkinliğim nedir?

  • Bana engel olan ve mutlaka geliştirmem gereken en önemli gelişim alanım nedir?


Bu basit ve yüzeysel soruların cevapları bile kendinize hızlı bir kariyer planı yapmanızı sağlayacaktır. Unutmayın, yapacağınız planın çok iyi olmasına gerek yok ama planı çok iyi uygulamanız şart.


Gelişim seviyenizdeki hedefiniz büyüdükçe kendinize soracağınız soruların derinliği de artacaktır. Bu noktada profesyonel koçluk desteği almak gerekebilir. Bu da ayrı bir yazı konusu olarak ileri de gündemimizde olacak.


Şimdilik “kariyer = kendi gelişim planınız” olduğu gerçeğini kabul ederek sorumluluğu üstlenmeye çalışmanız dileği ile hoşça kalın.

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • LinkedIn Social Icon
  • Instagram Bağlantısı

İletişime Geçin

Bize Yazın:            info@eecc-turkiye.com

  • LinkedIn Bağlantısı
  • Instagram Bağlantısı

Bizi Takip Edin: