Bilmek Yeterli mi?Bu yazıyı 2010 yılında "borsa ve psikoloji" ile ilgili blog yazılarım arasında buldum. İçerikte biraz borsa olsa da her zaman geçerli bir konu olduğunu düşünüyorum. Yazıyı değiştirmek istemediğim için burada belirteyim, koçluk yaparken en büyük hedefim danışanımın sahip olduğu bilgiyi kullanmasına yöneltmektir.


Yazıyı beğeninize sunuyorum:


"Bilgi güçtür" tarihin her zamanında geçerli bir söz olmuştur, ancak ben bu sözü biraz değiştirerek "Kullanılan bilgi güçtür" demeyi tercih ediyorum. Burada tam olarak ne dediğim sanırım açık. Bilgiyi kullanmadıktan sonra bilmenin pratik bir değeri yoktur. Şu kesin ki büyük çoğunluğumuz sahip olduğu bilginin sadece küçük bir bölümünü kullanmakta ama bu durumun da farkına varamamakta. Bunun sebebini ileride inceleyeceğiz, yine de şimdiden bir ipucu vereyim : insanoğlu baskı ve stres altındayken mantık, bilgi ve tecrübe sınırlarının dışında olan davranış sergiler. Ve her karar verme durumu bir baskı ve stres durumu yaratır, bu da bizi kaçınılmaz bir kısır döngüye sokar. Gelelim borsaya artık.

Bir çok borsa yatırımcısı ve işlemcisi borsada uyulması gereken temel kuralları bilir : Stop Belirleme, Para Yönetimi, Objektif alım-satım noktaları, vs. Bu kuralların çok daha fazlasını internet'de arayıp bulabilirsiniz. Ve aslında çoğunu da biliyorsunuz, değil mi?


Soru şu : "Bu bilgilerin kaç tanesini son bir ay içinde kullandınız?"


Bir borsacının en büyük düşmanı "bilmenin" yeterli olduğunu düşünmektir. Sadece bilgi yeterli olsaydı her gün finans kanallarımızda piyasa analizi yapan arkadaşlarımızın köşeyi dönmüş olmaları gerekirdi. Nereden alınıp satılacağını (doğruluğunu tartışmıyorum şu an için) söylerken, bir kez bile o noktalardan işlem yapmışlar mıdır acaba? Bilginin işe yaraması için defalarca uygulanması şarttır. Kitabı almak yetmez, okumak lazım, okuduğunu anlamak lazım, sonra da anladığını günlük hayatta uygulamak lazım. Son aşamaya gelmiyorsanız eğer, büyük bir enerji kaybı içindesiniz diyebilirim.

Yeni yazıya geçmeden önce bir kaç saat borsa ve günlük hayatınızda nasıl karar verdiğinizi düşünmenizi istiyorum. Özellikle de sinirli, stresli ve baskı altında olduğunuz zamanlarda verdiğiniz kararları (yada tepkilerinizi) bir gözden geçirin. Karar süreciniz nasıl işliyor diye bir düşünün. Bundan sonra yazacaklarımın size fayda sağlayabilmesi için bu "kendinin farkında olma" durumu kritik bir önemdedir. Yani uygulamazsanız bilgi işe yaramaz. Ve insan baskı ve stres altında karar mekanizmasının içine bilgisini ve aklını dahil edemediği için maalesef bilgisini en çok gereken anlarda kullanamamaktadır.

Bu yazımda ifade ettiklerimi en güzel şekilde

özetleyen 80 saniyelik şu diyaloğu izlemenizi

öneririm.
Etiketler:

Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • LinkedIn Social Icon
  • Instagram Bağlantısı

İletişime Geçin

Bize Yazın:            info@eecc-turkiye.com

  • LinkedIn Bağlantısı
  • Instagram Bağlantısı

Bizi Takip Edin: